Domů » Bezpečnost » Systém rychlého varování RASFF

Systém rychlého varování RASFF

Zář 27, 2015
Publikoval:
1064 přečtení

Rapid Alert System for Food and Feed (RASFF) – česky systém rychlého varování pro potraviny a krmiva od Evropské agentury pro bezpečnost potravin EFSA, který sdružuje evropské národní kontrolní orgány a jejich hlášení o nebezpečných potravinářských výrobcích.

S příchodem otevřeného evropského trhu vznikla i potřeba účinného předávání informací mezi jednotlivými zeměmi. V minulosti po objevení závadné potraviny kontrolním úřadem následovalo stažení výrobku z trhu celé země. Předání oznámení jiným zemím již bylo složité a pomalé. RASFF umožňuje téměř okamžité zveřejnění šarže vadného výrobku i s údaji o nálezu všem členským zemím.

Systém RASFF se nezabývá pouze potravinami, ale jak už název napovídá, také krmivy a výrobky přicházejících do styku s potravinami (obaly). Typ hlášení se rozděluje do čtyři skupin, výstraha, informační hlášení, zamítnutí na hranicích a novinky. Výstraha se vydává, pokud hrozí riziko ohrožení zdraví spotřebitelů a je nutné rychle reagovat. Pokud se jedná o rizikové produkty, které už nejsou na trhu, nebo není potřeba jednat okamžitě, systém zveřejňuje tzv. informační hlášení. Když celní kontrola objeví závadné potraviny, které nevpustila do EU, odešle do systému informaci o zamítnutí na hranicích. Poslední skupinou jsou novinky o bezpečnosti potravin a krmiv, které jsou důležité pro kontrolní orgány.

Systém RASFF je veřejně přístupný na tomto odkazu v angličtině (RASFF). V databázi je velké množství informací, proto je na začátku vyhledávací formulář. Tímto filtrem je možné vybrat si pouze hlášení o konkrétních výrobcích nebo zjištěných závadách. Tento systém je nejen důležitý pro kontrolní orgány, ale také zajímavý pro lidi, kteří se potravinami zabývají. A právě proto budeme některá hlášení zveřejňovat a konkrétně popisovat zjištěné prohřešky.