Domů » Bezpečnost » Rok 2011: Velká epidemie z kontaminovaných potravin v Německu
Zdroj: pixabay.com

Rok 2011: Velká epidemie z kontaminovaných potravin v Německu

Bře 30, 2016
Publikoval:
1050 přečtení

Dne 1. 5. 2011 onemocnělo několik lidí v Německu akutním průjmovým onemocněním. V dalších dnech se začal počet nemocných exponenciálně zvyšovat. Nakonec zdravotní problémy postihly 3 929 osob z toho 47 jich zemřelo. I s okolními státy bylo přes 4 000 postižených lidí a 48 tuto nákazu nepřežilo.

Jako příčina jejich problémů byla zjištěna bakterie Escherichia coli, konkrétně Shigatoxigenní E. coli typ O104:H4. Tato bakterie vyvolává akutní střevní problémy, které se mohou proměnit i v krvácivé průjmy a další systémové selhání. U některých osob tato bakterie způsobuje anemii a postižení ledvin (hematologicko-uremický syndrom). O podobných infekcích si můžete přečíst tento článek.

Po identifikaci původce bylo nutné zjistit i zdroj těchto bakterií. Protože postižených lidí dál dramaticky přibývalo, bylo nutné ho odhalit co nejdříve, aby se zabránilo dalším nákazám. Vyšetřování se rovnalo detektivní práci. Bylo nutné najít společný znak všech postižených, např. kde nakupovali potraviny, co nakupovali a konzumovali. Podezření padlo i na pitnou vodu, ovšem postižení nebyli z jedné lokality, tak byla tato možnost vyloučena. Nejpravděpodobnějším zdrojem se zdála syrová zelenina. Nejdříve padlo podezření na okurky. Testovala se na přítomnost E. coli celá řada potravin a právě u okurek se jejich přítomnost potvrdila. Nejednalo se ovšem o typ tvořící shigatoxin.

Protože onemocnění touto bakterií hlásily i ostatní státy, např. Francie, mohlo se podezření zaostřit na konkrétní cíl. Právě ve Francii onemocnělo jedenáct lidí na jedné akci ve městě Bordeaux. Šest postižených shodně uvedlo, že konzumovalo klíčky. Nakonec se jako původce podařilo identifikovat naklíčená semena pískavice původem z Egypta. Díky tomu se epidemii podařilo zastavit přibližně po dvou měsících.

Možnou příčinou kontaminace semen pískavice byl nevhodný způsob závlahy. Voda patrně obsahovala tyto bakterie z kanalizace nemocnice, která ústila do řeky či nádrže. E. coli je obecně vnímán jako indikátor fekálního zamoření, protože se vyskytuje ve střevech teplokrevných živočichů.

Zdroj:
Centrum bezpečnosti potravin
SZÚ
EFSA