Domů » Bezpečnost » Inspekce kontrolovala čajovny
Zdroj: pixabay.com

Inspekce kontrolovala čajovny

Úno 3, 2016
Publikoval:
802 přečtení

Chodíte rádi do čajoven? Pak vás určitě bude zajímat kvalita nabízených čajů a vodních dýmek. Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) provedla za rok 2015 kontroly 23 provozoven. V nich odebrali k laboratornímu rozboru 28 vzorků čajů, 14 černých a 14 zelených a bílých. Původ čajů byl hlavně z Číny (15), Indie (6), Japonska (2), dále po jednom ze Srí Lanky, Nepálu, Tchaj-wanu a Keni.

Analýza objevila, že legislativním limitům nevyhověly dva vzorky čaje z Číny. Obsahovaly nadlimitní množství reziduí pesticidů. Tyto zbytky prostředků na ochranu rostlin jsou u čajů velice časté. Také proto je SZPI i evropská agentura EFSA kontroluje ve větší míře. K samostatnému rozboru čajů z čajoven přistoupila SZPI proto, že provozovatelé často dovážejí čaje přímo ze země původu. Kdežto čaje v tržní síti jsou baleny, míchány a aromatizovány v zemích EU.

Spolu s čaji SZPI také kontrolovala parametry tabáků do vodních dýmek. Zde se zaměřila na správné označení, dodržení hmotnosti a obsah tabáku, resp. nikotinu. Všechny kontrolované tabáky vyhověly kontrole. Z těchto zjištění vyplývá, že kvalita čajů a vodních dýmek v čajovnách je dobrá, i přes dva čaje s rezidui pesticidů.

Zdroj: http://www.szpi.gov.cz/clanek/kontrola-caju-a-tabaku-do-vodnich-dymek-v-cajovnach.aspx