Domů » Víte, že..? » Antibiotika

Antibiotika

Lis 16, 2015
Publikoval:
734 přečtení

Víte, že antibiotika jsou léčiva, které účinně zabírají pouze v případě správného užívání a působí pouze proti bakteriálním nákazám? V žádném případě by neměly být užívány na chřipková onemocnění, která jsou virového původu! Antibiotika je možné získat pouze na předpis od lékaře. Při užívání antibiotik vyvstávají dva problémy. Prvním z nich je jejich „nadměrné“ předepisování od lékařů. Skutečnost, zda předepisovat či nepředepisovat antibiotika však není na posouzení laickou veřejností nýbrž na posouzení veřejností odbornou (Česká lékařská společnost Jana Evangelisty Purkyně, Státní zdravotní ústav apod.). Druhým je jejich nesprávné užívání. Pokud jsou nám antibiotika předepsána, je nutné dodržovat jejich dávkování, dobu dávkování a vždy doužívat celé předepsané balení. V žádném případě by pak antibiotika neměla být užívána bez lékařského předpisu, tzn. neužívat zbylá léčiva v případě jejich nespotřebování nebo neužívat antibiotika předepsaná např. jinému členu rodiny.

Nedodržením výše zmíněných faktů dochází ke vzniku tzv. rezistence bakterií na antibiotika, což znamená, že bakterie začínají být vůči těmto léčivům odolné. Následky se týkají nejen zvýšené náchylnosti na bakteriální nákazy či zvýšené nemocnosti v populaci, ale také rizika v případě chirurgických zákroků, kdy může být pacient ohrožen na životě. Při vážnějším chirurgickém zákroku je pacientovo vnitřní prostředí (popř. jeho vnitřní orgány) vystaveno podmínkám vnějšího okolí, tudíž i všudypřítomným bakteriím. V mnoha případech jsou proto pacientům v pooperačním stavu předepisována antibiotika.

18. listopad byl stanoven jako Evropský antibiotický den, který má za cíl zvýšit povědomí o hrozbách rezistentních bakterií na antibiotika.

-rk-