Domů » Bezpečnost » TIP: Poznejte zemi původu z obalu

TIP: Poznejte zemi původu z obalu

Říj 26, 2015
Publikoval:
925 přečtení

Nakupujete v obchodě, jdete kolem regálu a vybíráte jogurt. Uvidíte slevu na jogurt od tzv. privátní značky. Hledáte na obalu výrobce, ale není tam. Kdyby byla alespoň země původu, protože český jogurt je přece ten nejlepší. Naleznete ovšem pouze prodávajícího, který má kupodivu stejný název jako obchod ve kterém jste. Co teď? Můžete si výrobek koupit a doufat.

Existuje ovšem i jiná cesta, tedy u živočišných potravin. Na obalu každého výrobku ze živočišné produkce, jako je již zmíněný jogurt, ostatní mléčné výrobky, maso, uzeniny a spousta dalších, je umístěn bílý ovál ve kterém jsou nějaká písmena a čísla. Pokus si ho dobře prohlédneme, uvidíme, že první dvě písmena, většinou oddělená nahoře, je označení země výroby. Následují čísla, která identifikují výrobce a dokonce i provozovnu. U starších a zaběhlejších výroben je číslo krátké, u nás i třímístné, u těch novějších je číslo větší. Na stránkách Státní veterinární správy v sekci registrované subjekty můžete nalézt výrobce podle tohoto čísla.

Podle této identifikační značky můžete tedy již v obchodě zjistit ze které země výrobek je a doma i kdo ho vyrábí. Bohužel to jde pouze u živočišných výrobků, mouku nebo těstoviny musíme poznat jinak.