Domů » Články » Jsou doplňky stravy cesta ke zdraví?

Jsou doplňky stravy cesta ke zdraví?

Čvc 29, 2015
Publikoval:
639 přečtení

Doplňky stravy zaplnily v posledních letech světový trh a jejich produkce je stále na vzestupu. Řada z nás jistě doplněk stravy někdy v životě užívala nebo je pravidelně užívá. Jejich masivní propagace mě vede k zamyšlení, zda se opravdu jedná o přípravky, které nám dodají nezbytné látky pro naše zdraví, či se jedná o prosperující byznys.

Řada lidí vnímá doplňky stravy jako druh léčiv. Tomuto tvrzení napomáhá i fakt, že se na trhu objevují přípravky obsahující stejnou látku, avšak některé jsou označené jako léčiva a jiné jako doplňky stravy. Rozdíl mezi těmito preparáty je značný. Mohou se lišit množstvím použité látky, to ale není vždy pravidlem.

Doplňky stravy nemusí působit, ale nesmí škodit. Kdežto léčivo musí mít i léčebné účinky.

Důležité rozdíly spočívají především v legislativě. Doplňky stravy se řídí zákonem o potravinách a tabákových výrobcích, je na ně tedy pohlíženo jako na zvláštní druh potraviny. Schvalování těchto přípravků je podstatně jednodušší než u léčiv. Pro jejich uvedení na trh je postačující pouze oznámení na Ministerstvu zemědělství ČR. Výrobce či distributor tak plně odpovídá za kvalitu a zdravotní nezávadnost doplňků stravy.

Ovšem léčiva jsou regulována zákonem o léčivech a během svého vývoje musí projít řadou preklinických a následně klinických testů, na základě kterých může Státní ústav pro kontrolu léčiv schválit jejich uvedení do oběhu. Při testování musí být prokázáno, že tyto přípravky nejen neškodí lidskému zdraví, ale i vykazují deklarovaný léčebný efekt. Tento proces je zdlouhavější i finančně náročnější. Z toho důvodu je většina těchto hraničních přípravků uváděna na trh právě jako doplněk stravy.

U doplňků stravy dochází často také k jejich falšování, tím se může z původně zdraví prospěšného produktu stát přípravek škodlivý pro naše zdraví. Riziko významně roste u produktů pocházejících z rozvojových zemí jako je Čína, kde není možné tak rozsáhlý trh ohlídat a dostávají se tak do prodeje někdy i nebezpečné výrobky.

Aby přírodní doplněk dobře fungoval, přidává se klasické léčivo

Doplňky stravy jsou úmyslně falšovány z několika důvodů. Tím hlavním je ekonomické hledisko. Výrobci zaměňují pravé, dražší látky či rostliny za levnější, čímž dochází ke snížení výrobní ceny. Dalším, v poslední době nejběžnějším důvodem falšování doplňků stravy, je zvýšení intenzity biologického efektu přípravku pomocí přidané syntetické látky. Znehodnocující látky mohou být do výrobku přidávány také s cílem zvětšit objem konečného produktu nebo nahrazují některé přírodní substance z důvodu jejich malé dostupnosti. V neposlední řadě mohou mít přidané látky maskovací efekt. Syntetické látky jedné skupiny mohou skrývat vedlejší účinky druhé skupiny farmaceutik.

Jelikož je tato kapitola rozsáhlá budu se v příštích článcích věnovat jednotlivým druhům doplňků stravy. Můžete se těšit na kapitoly o nezbytných antioxidantech, zázračné chloreře, nevyzpytatelném ostropetřci mariánském a doplňcích stravy podporujících erekci.